Вольф-Дітріх Гайке (нім. Wolf Ditrich Heike; 1913-1994) - німецький офіцер, майор Вермахту, очолював штаб української дивізії Вафен СС "Галичина" (1944-1945). Кавалер ордену Залізного хреста (1939). Народився у Прусії. Походив зі старої німецької родини. Успішно закінчив військову академію в Мюнхені і, подібно до свого батька, став професійним військовим. З початком Другої світової війни у складі 30-ої піхотної дивізії Вермахту брав участь у бойових діях проти польських військ, потім на Західному фронті. Від 26 червня до 6 грудня 1943 року Д.Гайке перебував при штабі 122-ої піхотної дивізії і 1 січня 1944 року як майор Вермахту був скерований до 14-ої гренадерської дивізії Вафен СС "Галичина". Він був у дивізії єдиним штабовим старшиною, який належав до сухопутних військ (Вермахт), а не до зброї СС. Був прихильником формування вйськових одиниць з українців. Позитивно поставився до творення дивізії СС "Галичина". Перебував в опозиції до генерала дивізії Фрайтаґа. Був у постійному контакті з сотником Дмитром Палієвим - референтом українських старшин, а після загибелі Палієва в бою під Бродами його наступником - сотником Любомиром Макарушкою.
В.-Д.Гайке пройшов разом із дивізією весь її бойовий шлях до кінця війни, коли після капітуляції вона перейшла в полон до англійців і американців. Як і всі інші дивізійники, провів в полоні понад два роки, і був звільнений як особа "без обтяжень".
Перебуваючи у таборі інтернованих, у 1947 році, він на основі записів у воєнному щоденнику, збережених картографічних схем та власної пам'яті написав розлогий військово-історичний нарис - ґрунтовну працю з історії бойових дій української дивізії під заголовком "Sie wollten die Freiheit" ("Вони хотіли волі"). Книжка вийшла друком українскьою мовою у 1970 році під заголовком "Українська Дивізія "Галичина". Історія формування і бойових дій (1943-1945)" в серії "Записки наукового товариства ім.Шевченка" (Т.188). За заслуги перед дивізією її ветеранське братство нагородила Вольфа-Дітріх Гайке золотим хрестом. Від 1950 р. до виходу на пенсію у 1975 р. В.-Д. Гайке працював на заводі автомобільної компанії Ауді в Дюссельдорфі. Помер 30 листопада 1994 року в місті Лентінгу в Німеччині.
Редактором української версії був професор Володимир Кубійович (23.09.1900, Австро-Угорщина (нині Польща) - 02.11.1985, Париж, Франція) - український історик, географ, енциклопедист, видавець, громадсько-політичний діяч, головний редактор Енциклопедії українознавства. Він же написав передмову до неї.
Як активний учасник українського національно-визвольного руху і щирий український патріот, професор В.Кубійович в середині квітня 1940 року очолив УЦК (Український центральний комітет) у Кракові (був головою до 1944 р.), який координував діяльність українських громадсько-культурних організацій у генерал-губернаторстві (Краків був її адміністраційним центром) і допомагав українським втікачам від більшовиків. Праця в УЦК в тих обставинах була важким тягарем, коли доводилося лавіювати між домаганнями німецької адміністрації та українських політичних груп. У квістні 1943 р., В.Кубійович як голова УЦК став одним з організаторів Військової Управи, і зі свого боку доклав багато зусиль для формування частин дивізій військ СС "Галичина". Зокрема, разом з членами ВУ йому вдалось домогтися дозволу німецькиї чиновників на набір до української дивізії не тільки в Дистрикті Галичина, але й по всьому генерал-губернаторстві. Зокрема, казав таке: "Ми є за творенням Дивізії, бо цього вимагає український інтерес. Наші користі такі: ми включені в боротьбу з більшовизмом не як безіменні; ми входимо на політичну арену, хоча і в скромній формі, а навіть на європейську, на світову; ми рятуємо себе фізично, ми творимо зв'язок армії; це може бути точка виходу для дальших планів; лише в цей спосіб можемо творити під проводом українських старшин військову школу для української молоді. Ця школа дасть здисциплінованість, послух, одвертість, чесність, прямолінійність, почуття відповідальності і інші вояцькі чесноти. Наша боротьба з Москвою набере офіційних форм". У 1944 р. емігрував до Парижа. Помер 2 листопада 1985 р. у Сарселі (Франція) на 86-му році життя.
Видання В.-Д. Гайке "Українська Дивізія "Галичина"" (Торонто, Париж, Мюнхен, 1970) містить факти про створення і діяльність Дивізії "Галичина" і має історико-клуьтурне значення.
Напишіть нам все, що Ви хочете дізнатись, запитати або зрозуміти і ми з радістю Вам відповімо!