Книга "На другому етапі" видана в друкарні Української Видавничої Спілки в Лондоні накладом автора й Об'єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії.
Ґоцький Володимир (03.10.1909, с. Острів Ярославського повіту (тепер Польща) - 11.02.1994, Лондон) - громадський, політичний та церковний діяч, видавець, редактор, публіцист, вояк Дивізії "Галичина". Народився в сім'ї священика. Студіював на філософському факультеті Краківського університету. Працював у книгарні НТШ у Крем'янці. За членство в ОУН був ув'язнений у концтаборі Береза-Картузька (концентраційний табір, створений польською владою в 1934 році в місті Береза-Картузька (зараз місто Береза, Західна Білорусь), як місце позасудового інтернування супротивнків керівного режиму). Через цей табір пройшли сотні українців, у тому числі членів ОУН. Після звільнення мешкав у Перемишлі, де організував книгарню ім. Т.Шевченка. Під час війни працював в Українському допомоговому комітеті. З 1944 р. - у Дивізії "Галичина". Був у таборі в Ріміні, де інтерновано І УД УНА (Перша Українська дивізія Української національної армії). Один із редакторів і засновників таборової газети "Життя в таборі", писав на виховні, освітні, громадсько-політичні теми. Псевдоніми - Дусько, Вига, Миг. У таборі в Англії перебував до 1950 р. Один з організаторів Союзу українців Великобритпнії і його видавничої діяльності. З 1958 р. - адміністратор "Української думки". Автор двох томів спогадів і сотень статей. Друкувався в журналі "Вісті Комбатанта" (1986, "Те, що залишилося в пам'яті з 1918 р."; 1987, "Як родилося "Життя в таборі" в Ріміні").
"На другому етапі" - це спогади автора з часу перебування у таборах вйськовополонених вояків І УД УНА (формування у складі Української нацоінальної армії, сформованої на німецькому боці наприкінці німецько-радянської війни) у Великій Британії у 1947-1949 рр., і з часу їхнього перебування в таборах уже після звільнення з полону. Сам автор назвав ці роки "семирічною неволею". Про це ми читаємо у всутпному слові від Головної Управи ОбВУ яка фінансово підтримала автора. Там же пояснюється, чим цінне це видання: "Спомини... вагомі тим, що оцю "семирічну неволю" не тільки його особисту, але й майже всіх тих вояків І УД УНА, що були переміщені з Італії до Великої Британії, він одинокий описав широко, живо, цікаво, а при тому щиро й одверто. Чомусь дивізійники майже нічого не написали про своє перебування в таборах воєннополонених у Великій Британії та про початок свого "нового життя" після звільнення з полону. Жалко, бо в небуття пішли багато цікавих епізодів, фрагментів і подій з життя нашої дивізійної братії...". У спогадах описані щоденне життя дивізійників у таборі, їх важка фізична праця і, водночас, насичене громадське і культурне життя. Звліьнившись, багато з них стали провідними громадськими діячами, які "своєю наполегливою працею, відданістю і жертовністю... творили основи українського організованого життя у Великій Британії, оцю нашу "мініятюрну Україну"".
Примірник в доброму стані збереження. Збереглася суперобкладинка книги. Її автор - художник, графік Ростислав Олександрович Глувко (08.05.1927 - 04.03.1990). Народився в с. Сураж. Його дитячі та юнацькі роки минули у м. Кременець. Любов до мистецтва синові прищепив батько. У 1942 році Р. Глувко з польськими військовими генерала Андерса через Іран виїхав до Палестини. Згодом перебрався до Італії, а в 1947 році емігрував до Великої Британії. Оселився в м. Лондоні, тут здобув мистецьку освіту в Гаммерсмітському мистецькому коледжі. Як графік, почав писати у 1951 році. Понад 20 років творив у галузі книжкової графіки.
На форзаці книги міститься дарчий напис: "Шановному авторові Дивізійної епопеї та спільних переживань "На другому етапі" присвячує автор (підпис). Лондон, 1990".
Книга Володимира Ґоцького "На другому етапі" (Лондон, 1990) сьогодні є бібліографічною рідкістю, як і більшість діаспорних видань, і має історико-культурне значення.
Напишіть нам все, що Ви хочете дізнатись, запитати або зрозуміти і ми з радістю Вам відповімо!