Надані на атрибуцію 12 аркушів машинописного тексту є розмноженими копіями підпільних листівок УПА 1947-1949 рр.
У другій половині 40-х - на початку 50-х рр. ХХ ст. радянська влада розгорнула широкомасштабну акцію по колективізації західноукраїнського села, яка супроводжувалася жорстокістю, страхіттями і депортаціями населення у віддалені регіони СРСР. Колгоспний лад не відповідам інтересам селянства. Селяни не могли змиритися з втратою землі, власності, не бажали стати наймитами держави. Тим більше, що бачили перед собою наочний приклад напівголодного життя колгоспників Східної України, які 1946-1947 рр. переживали черговий голод. Тому західноукраїнське селянство чинило впертий спротив колективізації. Найбільш гострою формою боротьби селянства проти колективізації була їх участь у формуваннях УПА. Селяни масово вступали в УПА, творячи її соціальну базу. Вони із зброєю в руках намагалися не допустити колективізації, помститися за репресованих радянською владою родичів та близьких, краян. УПА була армією самооборони селянства від посягань на їхню власність, життя, національну і людську гідність. Повстанський рух мав чітко виражений національно-визвольний характер. Він був волевияленням селянства до державотворення українського народу, що віками визрівало в його свідомості.
Аграрна програма ОУН, УПА відповідала інтересам селянства. Вони виступали за конфіскацію великого землеволодіння, передачі селянам землі, відстоювали трудову приватну власність, розвиток вільного підприємництва і кооперації. Селянин-одноосібник мав стати основним віробником сільськогосподарської продукції, а за майновим станом це мав бути міцний. самодостатній господар.
У зверненнях, листівках, підпільних часописах учасники національно-визвольної боротьби закликали селян активно чинити опір утворенню колгоспів.
1. Листівка "Протиколгоспні заклики" містить 12 звернень до українського селянства, метою яких є не допустити колективізації Західної України: "Українські селяни! Большевицький колгосп - нужда, голодна смерть українського села! Геть большевицьку колгоспну систему! На боротьбу проти колгоспів! Не допустимо до колективізації у Західній Україні!" (п.3).
2. Листівка "Селяни!" розкриває селянам примусові методи залучення до колгоспів комуністичною владою і закликає не піддаватися на примус: "Не піддавайтеся цьому примусові і не вступайте до колгоспу! Знайте, що, коли Ви лишитися навіть з одним городом, то Вам все це буде краще, ніж в колгоспі. В колгоспі Ви матимете тільки мізерний шматок присадибної ділянки, з якої і так будете мусіти важко працювати, а якщо не виробите визначеної норми трудоднів, тоді Вам можуть відібрати і присадибну ділянку, і навіть вашу хату. Ви лишитесь повними жебраками".
3. У листівці "Пересторога" (1949) повстанці звертаються до громадян, розкриваючи провокації НКВД: "Ніколи не розказуйте про підпілля перед людьми, яких добре не знаєте! Перед незнаними не признавайтеся про Ваші зв'язки з підпіллям, щоб Вам не робили! Пам'ятатйте, що справжні повстанці ніколи не питають, кого Ви знаєте в підпіллі, і хто до Вас заходить".
4. У листівці "Українські юнаки і дівчати!" (червень, 1948) повстанці закликають українську молодь не піддаватися пропаганді більшовицбкої культури: "... Большевицькі клуби, театральні вистави, кіно, забави з музикою і танцями, пиятика - це засіб нищення Вашої моралі і Вашого здоров'я, це засіб впливу на Вас протинародної так званої большевицької культури, це засіб втягнення Вас у комсомол і виховання Вас на зрадників Нашого рідного українського народу".
5. Листівка "Українське молоде" починається словами: "З хати до хати, з рук до рук. Воля народам. Воля людині. За Українську Самостійну Соборну Державу". Повстанці в листівці коротко розповідають про боротьбу з окупаційною більшовицько-комуністичною владою за визволення українського народу, про злочини сталінського режиму та закликають українську молодь не вступати до комсомолу та не йти на агентурну роботу: "...Українська молоде, на твоїх очах сталінські можновладці розпинають Україну. Твоїх сестер, братів і батьків катують по тюрмах, пивницях МВД-МГБ, розстріляють та вивозять на Сибір на каторжні роботи, де вони приречені на смерть. Мільйони братів зі Сходу гинуть голодною смертю, бо сталінські людожери забрали ввесь хліб на здійснення своїх загарбницьких дій. Ті, що остали ще дома, не знають спокою ні вдень, ні вночі. Кожний день приносить облави, масові переслідування... Тому не дайся обманути ворогові. Не вступай в "істребітельні батальйони", в комсомол. Не йди на підлу агентурну роботу, бо на тебе звернені очі всього українського народу, як на свого майбутнього захисника та державного будівника".
6. Листівка "Українські селяни" містить заклики повстанців до селян не вступати в колгоспи: "Минулого року частина селян деяких сіл настрашилася вивозу на Сибір і вступила до колгоспу. Тих, яких мали вивезти, і так вивезли, а ті, що вписалися до колгоспу, сьогодні проклинають себе. Хай же це буде пересторогою для Вас, які не вступили до колгоспу! Знайте, що злочинна большевицька робота власне полягає в тому, щоб карати кількох, а залякати всіх. І вже із заляканими робити все, що їм потрібно. То ж не піддавайтеся залякування ворога вивоза на Сибір!Не вступайте до колгоспів".
7. Листівка "Українські селяни" закликає не піддаватися залякуванням вивозу на Сибір та до боротьби проти колгоспної системи. Повстанці наголошують: "Селяни, не вступайте до колгоспів, хоч би як не скаженів і що не робив ворог! Знайте одне: Сибір - це каторга і голод для частини людей, колгосп - це каторга, голод і смерть для всіх!".
8. У листівці "Українські робітники" повстанці порівнюють царський та більшовицький режими і викривають брехню існуючого комуністичного ладу в робітничому питанні: "Які ж зміни заіснували після захоплення большевиками влади в свої руки? Чи Жовтнева революція принесла полегші для робітників? Ні, робітники. Вас большевицькі брехуни обманули. Для Вас немає жодних полекш. На місце царських буржуїв прийшли партійні пси. Вони своїм грабунком робітників не уступають перед першими. Останні ще більше вирафіновані у методах гноблення Вас і експлуатації Вашої праці. Фабрики та заводи не є у Ваших руках. Вони належать партійним бандитам. Ними не керують кваліфіковані робітники, але партійні гнобителі".
У листівці наголошується, що багато українських робітників бореться в лавах ОУН та УПА за кращу робітничу долю. Повстанці закликають приєднатися до цієї боротьби: "В єдності з українськими селянами, інтелігентами Ви українські робітники, виборите волю для українського народу. Саботуйте роботу. Не йдіть на соцзмаганння, не перевиконуйте норм. Нищіть фабрики та заводи".
9. Листівка "Заклики" (1947) присвячена виборам до обласних, районних, міських, сільських і селищних рад депутатів трудящих УРСР. Повстанці закликають бойкотувати вибори 21-го грудня 1947 р. : "УКРАЇНЦІ! Ми вже бачили одні "демократичні вибори" 10-го лютого 1946 р. і другі 9-го лютого 1947 р. Такими самими "демократичними" є і "вибори" призначені на день 21-го грудня 1947 р. Будемо бойкотувати і ці вибори! Геть антинародну сталінську конституцію! Геть протинародні вибори! Хай живе справжня демократія! Воля народам, воля людині!". Вони звертаються до селян, колгоспників, робітників, молоді, жінок, інтелігенції, червоноармійців, демобілізованих та інвалідів із закликом бойкотувати "протинародні вибори", призначені на 21 грудня 1947 р.
10. Листівка "Українські селяни!" (липень, 1949) закликає селян до протиколгоспної боротьби. Повстанці звертаються до колгоспників та селян-одноосібників, закликаючи їх до єдності в досягненні свободи від окупанта: "Всі на боротьбу проти голодної смерті, яку приготовлять для Вас і Ваших дітей московсько-большевицькі загарбники! ГЕТЬ ПРОКЛЯТИХ КАТІВ З УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ! СМЕРТЬ ЗРАДНИКАМ І ДОНОЩИКАМ! ГАНЬБА СЛАБОДУХАМ! ХАЙ ЖИВЕ ВСЕНАРОДНА СОЛІДАРНІСТЬ В БОРОТЬБІ ЗА ХЛІБ - ЗА ЖИТТЯ! ХАЙ ЖИВЕ ВІЛЬНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ СЕЛЯНИН В УКРАЇНСЬКІЙ САМОСТІЙНІЙ СОБОРНІЙ ДЕРЖАВІ!".
11. Листівка "НАКАЗ" (липень, 1949) виданий на відзначення 20-річчя існування і визвольної боротьби ОУН. Це звернення до усіх теренових проводів та працівників окремих оргклітин. Наголошується, що "14 жовтня цього року, у сьомі роковини існування Української Повстанської Армії, яка створилася за почином ОУН, відбути по всіх організаційних клітинах/територіальних групах. охоронах осередків, зв'язкових пунктах/закриті святочні сходини, присвячені 20-річчю існування і визвольної боротьби Організації Українських Націоналістів. Святочні сходини відбути за програмою, поданою в окремій інструкції". Тлумачиться, що святкування має бути безпечним. Окремими пунктами в наказі зазначено наступне: "Подбати, щоби до кінця року кожний учасник підпілля добре вивчив історію ОУН" (п.4) та "Якнайширше спопуляризувати свято серед українських мас шляхом розповсюдження Звернення Проводу ОУН до народу і кадрів з нагоди свята, як теж шляхом масового розповсюдження відповідних лозунгів" (п.5).
12. Листівка "ІНСТРУКЦІЯ" до наказу про відзначення 20-річчя існування і визвольної боротьби ОУН. Вона регламентує порядок святкування і визначає програму "святочних сходин". Як матеріал для гутірки під час святочних сходин пропонується використати статтю "Двадцять років боротьби ОУН за національне і соціальне визволення українського народу, за Українську Самостійну Соборну Державу". Метою гутірки в тому випадку повинно бути основне роз'яснення всіх трудніших місць статті" (п.3). В інструкції наголошується, що для масового розповсюдження та з нагоди 20-річчя ОУН "Окремо подається лозунги" (п.4).
Машинописні копії більшості атрибутованих примірників починаються словами "Воля народам - Воля людині" - головним гаслом, яке висували очільники Української головної визвольної ради та Української Повстанської Армії. Саме це гасло несе не лише так потрібний сьогодні позитив - воно окреслює й стратегічну мету українського національно-демократичного руху (а євромайдани і є саме втіленнями цього руху, який поєднує антитоталітарні та антиколоніальні устремління).
Усі вищеназвані машинописи є наочним свідченням підпільної боротьби УПА за Соборону Незалежну Українську Державу і мають беззаперечну історичну цінність.
Напишіть нам все, що Ви хочете дізнатись, запитати або зрозуміти і ми з радістю Вам відповімо!