Надана на атрибуцію листівка під назвою "Пересторога! Студенти м. Львова" надрукована у друкарні ОУН ім. полковника Шелеста у 1950 р.
Розмір: 19,7х14,2 см. Матеріал: папір жовтого кольору, друк.
Утвердження радянської влади у Львові у 1944 р. дало поштовх для стрімких політичних процесів. Вони стосувалися передусім освітньої галузі й стали найважливішим каталізатором антирадянських виступів у студентському середовищі Львова в перші повоєнні роки.
Студенти, котрі мали досвід підпільної роботи на рідних теренах, за аналогією намагалися діяти й у Львові. Частіше це була спонтанна діяльність, що зводилася до антирадянської агітації, розпосюдження привезених із дому або надрукованих підручними засобами листівок.
Радянські каральні органи запровадили навколо Львова 30-кілометрову зону посиленого паспортного режиму, здійснювали щодо студентів репресії - відраховували з освітніх закладів, арештовували та висилали. У гуртожитках працювало чимало агентів, часто завербованих провокаціними методами.
Особливо ефективними були організовувані органами МДБ провокаційні акції, коли створювалися фіктивні підпільні гуртки, через які виявлялися студенти, котрі симпатизували нацовнальному рухові.
Українське підпілля, маючи на меті розкрити задуми органів, розповсюдило серед студентів міста листівки. Вони мали чітко визначений адресат, про що було зазнчаено нагорі листівки - "Студенти міста Львова!". Одна з них, що з'явилася 1950 р. з гаслом "Пересторога" інформувала, що останнім часом агенти МДБ, вдаючи українських повстанців, намовляють студентів переходити на нелегальне становище, незгідних із цим залякують розстрілом. У листівці наголошувалося, що ОУН-УПА не ведуть такого вербування. Далі в ній ішлося про дії студента у такій ситуації. Закінчення листівки було типовим для тогочасної підпільної літератури: "Смерть ем-гебістським провокаторам! Смерть Сталіну! Хай живе українська патріотична молодь! Хай живе Українська самостійна соборна держава!" і підпис "Українські повстанці".
Діяльність друкарень ОУН є однією з цікавих сторінок вітчизняної історії, яка показує, що українські підпільники проводили боротьбу проти радянської влади не лише за допомогою зброї, але і за допомогою друкованого слова. Цілком можливо, що саме боротьба словом і не дала згаснути ідеї відновлення незалежності України. Незважаючи на вкрай несприятливі умови підпіллю ОУН вдалося у 1944-1951 рр. порівняно непогано налагодити друк української патріотичної та націоналістичної літератури. Підпільна література в основному друкувалася за допомогою примітивного друкарського обладнання, різографів та друкарських машинок. Багато видань мали гарне художнє оформлення, оскільки в підпіллі перебували добре підготовлені художники. Пропаганда ОУН зуміла розповсюдити серед населення ідею незалежності України.
Листівка у доброму колекційному стані збереження.
Листівка має музейну та історико-культурну цінність.
Напишіть нам все, що Ви хочете дізнатись, запитати або зрозуміти і ми з радістю Вам відповімо!