Від початку винаходу книгодрукування у Майнці за пару десятиліть друкарні працювали вже в 56 італійських містах. Їхня продукція складала майже ½ всіх видань, які побачили світ у Європі до 1500 р.
Твори античних авторів і літературу світського характеру друкували антиквеними шрифтами, а церковнослужбові та духовні книги і в XVI ст. продовжували друкувати готичними.
Провідним осередком книгодрукування в Італії була Венеція, де працювало багато друкарів, що приїхали сюди з європейських країн.
Найпомітніше місце належало книговидавцю Альдові Мануцію (бл. 1450— 1515); заснована ним приблизно у 1494 р. книговидавнича фірма проіснувала близько 100 років.
Отримавши у Римі освіту, А. Мануцій приїхав до Венеції й об'єднав навколо себе мовознавців, перекладачів і літераторів, щоб готувати до видання твори давньогрецьких класиків.
Згодом альдини (так називали книги А.Мануція) отримали гору в конкурентній боротьбі над книгами не лише італійських друкарів (у самій тільки Венеції протягом двох останніх десятиліть XV ст. діяло понад сто дрібних і потужних друкарень, які видали близько 2 мільйонів примірників книг), а й ліонських та паризьких майстрів книгодрукування.
Деякі друкарі почали підробляти свої видання під альдини. А.Мануцій змушений був друкувати звернення до читача з роз'ясненнями, як відрізнити оригінальні альдини від підробок:
«Друкують у теперішній час, наскільки я знаю, в Ліоні шрифтами, подібними до наших, твори Вергілія, Горація, Ювенала, Персія, Марціала, Лукіана, Катулла, Тібулла, Проперція і Теренція, — всі ці твори без прізвища друкаря, без вказаних міста і року завершення. ...На наших примірниках знайдуть ось що: «У Венеції, дім Альда» і рік видання. Крім цього, на тих немає жодного особливого знака, а на наших дається дельфін, що обвиває якір (як це видно нижче)».
І далі він мотивує потребу в таких роз'ясненнях: «щоб покупець малих книг зручного формату не був збитий з пантелику і щоб одразу впізнав, де ці книги надруковані: в Ліоні чи в нашому домі у Венеції».
Фірма А.Мануція за 100 років свого існування надрукувала приблизно 250 видань, тираж яких іноді сягав 1000 примірників. Далеко не кожен видавець міг наважитися вкласти кошти у такий великий тираж!
Після смерті А.Мануція (1515) видавничу діяльність продовжили його тесть Андреа Торрезано, син Паоло Мануцій і внук Альд Ма-нуцій Молодший. Фірма проіснувала до кінця XVI ст.
На першу половину XVI ст. припадає розквіт мистецтва італійської книги. Крім фірми Альда Мануція, у Венеції працювало потужне книговидавниче підприємство Ґабріеля Джіолітто, яке видало 856 книг.
Книгу свого сучасника Лудовіко Аріосто «Несамовитий Роланд», яка мала успіх у читачів, він перевидавав 28 разів, а твори Ф.Петрарки та Дж.Боккаччо він неодноразово друкував у чудовому зовнішньому оформленні та з ілюстраціями.
Другим потужним осередком книгодрукування в Італії була Флоренція. Філіппо Джіунті (1450 - 1517), відкрив одну з перших флорентійських друкарень. Тут були видані унікальні інкунабули, добре оформлені твори латинських та італійських класиків,відомі по всій Європі.Пізніше видавничий дім очолив ще один видатний представник родини Бернардо Джіунті (1487 - 1551). Друкарською маркою типографії була Флорентійська лілія уорнаментальній рамці.
Введення у середині XVI ст. церковно-католицької цензури, переслідування друкарів, які дотримувалися гуманістичних поглядів, та заборона ввозу прогресивних видань, внесених у папський «Індекс заборонених книг», привели Італію до ізоляції від європейського культурного розквіту.
Починаючи з другої половини XVI ст. і протягом усього XVII ст. твори італійських письменників і вчених — філософські роздуми Джордано Бруно, твори Томмазо Кампанелли, наукові праці Ґалілео Ґалілея та книги багатьох інших прогресивних авторів — видавалися за межами Італії: в Англії, Швейцарії, Німеччині, Польщі, Нідерландах.
Італійське книгодрукування в цей період занепало.Ринок збуту заполонила низькоякісна друкована продукція, серед якої траплялися окремі гарно оформлені видання.
Проте були і виключення, наприклад, книговидавнича фірма Ремондіні де Бассано, яка діяла з XVIIcт. по XIXcт. в Бассано, і видавала книги та географічні атласи на високому рівні.
Q Curtio de'Fatti di Alessandro Magno…
Друкарня Ремондіні, Бассано, 1723
Не менш успішною і продуктивною була друкарня Нікколо Педзано – друга половина XVII - до середини XVIIІcт.
Марка типографа Нікколо Педзано
Марка типографа Нікколо Педзано
У мистецтво книги прийшли нові художньо-стильові риси: замість чітких і ясних декоративних композицій доби Відродження з'явилися пишні форми нового стилю — бароко. Проте загальна культура книги — якість шрифту, складання, верстка та друк залишалися на досить низькому професійному рівні.
Друкарське мистецтво певною мірою підтримували майстри книги, які обслуговували папську друкарню (створена у 1626 р.). Тут виготовлялися богослужбові та духовні книги, численні словники й церковні довідники; для цієї друкарні пуансоніст Стефано Паоліно створив 23 друкарських шрифти, в тому числі й кириличний. (с. 307)
Відродження традиційно високого мистецького та друкарського рівня італійської книги почалося тільки в першій половині XVIII ст. і було пов'язане з активною діяльністю венеціанських друкарів, художників і граверів.
У Венеції виникають численні творчі та наукові об'єднання, розквітає театр, музика й образотворче мистецтво. Широковідомим стає вчення англійського математика та фізика І.Ньютона (1643—1727), яке включає закон всесвітнього тяжіння, основи небесної механіки, основні закони класичної механіки, корпускулярну теорію світла та ін.
Згодом культурний рух охопив майже всі економічно потужні італійські міста. Так, у Мілані друкувалися добре оформлені (з використанням мідьоритів) наукові та науково-популярні видання, зокрема такі, як історичне дослідження вченого Л.Мураторі «Творчість італійських письменників» (1723). Друкарня належала науково-творчому об'єднанню «Палатіна».
А в Римі у власній друкарні відомий італійський гравер-офортист Джованні Баттіста Піранезі (1720—1778) почав друкувати створені ним величезні графічні аркуші естампів із циклу «Види Риму», які відзначалися складністю композиції та філігранною офортною технікою.
Реформи в галузі книгодрукарської справи, які відбувалися протягом XVIII ст. у багатьох країнах Європи, активно підтримав видатний італійський книговидавець Джамбаттіста Бодоні (1740—1813). Саме йому належить слава відродження високих художніх традицій у книжковому мистецтві Італії.
У 1791 р. Дж.Бодоні заснував при королівському палаці власну друкарню. І в Королівській, і у власній друкарнях він приділяв велику увагу шрифтовій культурі. Спочатку Дж.Бодоні використовував шрифт і складальні прикраси, створені французьким майстром книги П'єром Сімоном Фурньє (1712— 1768), а згодом почав виготовляти власні шрифти.
Працюючи ще у герцозькій друкарні, Дж.Бодоні ретельно вивчив графіку шрифтів так званої перехідної антикви англійських майстрів книги — словолитників Вільяма Кезлона (1692—1766) і Джона Баскервілла (1706—1775), а також малюнки класицистичних шрифтів французьких майстрів книги Франсуа Амбруаза Дідо (1730—1804) та його сина Фірмена (1764—1836). На основі досягнень цих майстрів шрифту, під впливом естетичних поглядів фундатора класицизму німця Йоганна Вінкельмана (1717—1768) та його широковідомої наукової праці «Історія мистецтва давнини» (1764) Дж.Бодоні розробив і вилив чудові латинські, французькі, грецькі, кириличні та інші шрифти.
Овчінніков В. Історія книги: Еволюція книжкової структури, Львів, 2005, с. 304-310.
Ознайомитися з колекцією "Італійські лігаторії XVII-XVIII століття в мініатюрних виданнях"