Кримська війна

Про що розповідає антикварна література часів Кримської війни?

Кримська війна 1854-1856 рр. була викликана одвічним прагненням двох найбільших імперій – Росії та Великобританії – розширити свої сфери впливу. При цьому власні інтереси вони маскували гаслами боротьби за велику справу свободи". Росія говорила про боротьбу за права православного населення Османської імперії, а союз європейських держав (збитий Англією та Наполеоном ІІІ) прикривався фразами про боротьбу з «жандармом Європи» та утискувачем Туреччини. Але з того моменту, як союзний флот підійшов до Криму та почав військові дії на території Росії, ця війна стала для російського народу війною не за імперські інтереси, а за Вітчизну. Саме цим і пояснюється той патріотичний підйом, який охопив російський флот і війська та породив масовий героїзм захисників Севастополя. Про це свідчать антикварні альбоми Кримської війни та історичні видання, які збереглися до наших днів.

Як з'явилися антикварні книги про Кримську війну

У 1871 р. цесаревич Олександр Олександрович (майбутній імператор Олександр III) доручив військовому міністерству скласти збірник статей, присвячених обороні Севастополя. В якості автора книги був обраний М.Ф. Дубровін - російський військовий історик, випускник артилерійської академії, автор безлічі монографій та статей, документальних публікацій. Він займався в той період редактурою «Севастопольського збірника», що видавався комітетом з влаштування Севастопольського музею.
У 1872 р. Дубровін отримав дозвіл працювати в архівах, де зберігалися справи, що відносяться до історії Східної війни 1853-1856 рр. Проте, автор зіткнувся з обмеженнями, зокрема, йому було відмовлено в доступі до дипломатичного та секретного листування з архіву Міністерства закордонних справ. "Історія Кримської війни" вийшла в світ через чверть століття, оскільки було прийнято рішення не друкувати видання до закінчення терміну секретності документів, згаданих у книзі.

Раритетні альбоми і книги Кримської війни Дубровіна

Книги Дубровіна, засновані на офіційних джерелах, а також свідченнях очевидців військових подій. Багато з яких згодом були знищені, але ті, що збереглися до сьогодні - не втратила своєї актуальності. Видання ілюструють картографічні матеріали:

  • карта околиць Севастополя,
  • план Севастополя та його укріплень,
  • плани битв на річці Альмі, при Балаклаві,
  • план Інкерманської битви,
  • план атаки Євпаторії,
  • карта Керченської протоки та два аркуші генерального плану битви на річці Чорній.

Copyrights © 2021 Y2 Antique House, Усі права захищені.