Колекція раритетних книг релігійної тематики ХІХ ст
Від ХІХ ст нас відділяють лише якихось 200 років, проте ці роки були наповнені бурхливими подіями та змінами. Зокрема ці зміни торкнулись галузі книгодрукування. Так у порівнянні зі стародрукованою літературою усе частіше можна побачити світські книги надруковані так званим “гражданським” шрифтом або гражданкою, запропонованою Петром Могилою та введеною у друк Петром І.
Єдиною сферою, якої не торкнулись суттєві зміни стало видання філософсько-релігійних книг ХІХ ст., у яких досі використовувалися традиційні дещо архаїчні кириличні шрифти. Вірність традиціям та наслідування попередніх робіт — це характерна риса релігійних текстів. Так у Києво-Печерській лаврі продовжувала свою діяльність старовинна друкарня, яка все ще залишалась найбільшим осередком релігійного видавництва на території України. Церковні книги у ХІХ ст. там друкували все ще церковною старослов’янською мовою, проте у її русифікованому варіанті. Найбільшою подією релігійного книговидання того періоду можна вважати відкриття друкарні у Жовкві наприкінці ХІХ ст. василіянами.
Які релігійні книги друкували у ХІХ ст.?
Переважна кількість релігійних книг, які видавались у цей період відносились або до трактування біблійних текстів у формі повчань та настанов, або до філософських роздумів, або ж до категорії служебної літератури. Серед рідкісних релігійних книг ХІХ ст можна зустріти:
- Біблії
- Житія святих
- Мінеї
- Акафісти та інша гімнографія
- Євангелія
Як бачимо, звичайні та святкові мінеї не втратили своєї актуальності з часом. Громадськість потребувала таких церковно-обрядових календарів з описами християнських свят та днів пам’яті святих навіть у ХІХ ст.
Рідкісні мінеї ХІХ ст. які дійшли до наших днів
Мінеї можна зустріти як у окремому екземплярі, так і в формі так званого конволюта. Це певним чином збірка з декількох окремих видань,об’єднаних певною темою або за іншими ознаками. Колекціонери часто об’єднують мінеї сусідніх місяців в одну тверду обкладинку заради збереження цілісності цих рідкісних екземплярів книг ХІХ ст.