Унікальна колекція стародруків з повчаннями
В українській культурі та історії релігія завжди посідала особливе місце. Вона мала значний вплив на процес творення нашого суспільства. Однієї з найголовніших функцій, мабуть, будь-якої релігії світу можна назвати дидактичну. Тому до наших днів дійшло так багато стародрукованих повчань філософів-богословів та церковних діячів. Їх видавали на ряду з служебниками та іншою релігійно-обрядовою літературою для потреб церков та багатих верств населення.
Особлива духовна цінність цих стародруків полягає у тому, що вони не просто переповідають відомі біблійні сюжети, а використовують приклади з біографій святих та богословів, а автори часто розмірковують над гострими соціальними питаннями періоду.
Які книги увійшли до колекції рідкісних збірок повчань
Повчання — це досить широка категорія релігійної літератури. До неї можна віднести такі рідкісні стародруки:
житія святих
- роздуми богословів на тему правильного способу життя
- житія церковних діячів (митрополитів, єпископів та інших)
- маргарити, присвячені відомим діячам та святим
Особливістю стародруків повчань можна вважати їхню наповненість важливими настановами, а не лише настановами, як повинен поводити себе добрий християнин. На сторінках цих книг часто можна зустріти теологічні бесіди, філософське бачення духовного та світського життя, описи релігійних обрядів, панегіриків або хвалебних оспівувань осіб та їх діянь, тощо. А деякі з стародрукованих повчальних книг навіть мали тексти моральних настанов, приурочені до певних дат, коли вшановувався той чи інший святий.
Історичні відомості через призму стародрукованих релігійних книг
До повчальних стародруків належать інколи справжні витвори мистецтва, наприклад, викладення моральних принципів у віршованій формі, сюжетами для яких ставали актуальні на той час соціальні проблеми. Або зразки наукового дослідження, як у випадку з книгою “Розыск о раскольнической брынской вере о учении их, о делах их” Дмитра Ростовського, де описуються традиції старообрядників.