Львівські друкарні: звідки починались першодруки України
Світанком книгодрукування в Україні ми завдячуємо Івану Федорову, який започаткував свою власну друкарню у Львові. З-під пресу саме цієї першодрукарні у 1574 році і вийшов безцінний екземпляр Апостола, відомий далеко за межами України. Унікальність цього стародруку полягає у тому, що він був виданий старослов’янською мовою і на території України.
Українські стародруки друкувалися здебільшого кириличними символами і шрифтами, схожими на рукописні. Проте не усі книги видавалися старослов’янською мовою. Були також екземпляри:
- польською
- латиною
- церковнослов’янською
Якими були стародруки Львівщини
Перше, що спадає на думку, коли ми згадуємо про початок книгодрукування, це величезний монастир, на території якого розміщена друкарня з дерев’яним пресом та металевими рамками тексту. Логічно буде припустити, що книги духовного, релігійного та філософського характеру будуть видаватися у такому місці. Однак, серед львівських стародруків можна знайти вдосталь книг світського характеру. Цим книги видані в Україні, зокрема у першій друкарні Львова, відрізняються від Московських. Там переважна більшість старовинних книг видавалась саме для церкви.
Стародруки, видані у Львові відрізняються особливо високою якістю паперу, матеріалів і техніки виконання відтиску тексту. Саме це та ще маленький тираж робить їх такими цінними предметами колекціонування.
Трішки історії книгодрукування Львівщини
Традиція книгодрукування поширилась Україною саме завдяки Заходу. Головними осередками зародження цього ремесла стали Львів та Острог. На Львівщині було відкрито першу друкарню, а після банкрутства Федоров переїхав за запрошенням князя до Острога. Рідкісні першодруки тут з’являлись завдяки братським школам, на території яких вони розташовувались.
На той час Львів був культурним та економічним центром регіону. Там відкривались нові храми, школи — усім потрібні були книги для роботи, а рукописні примірники створювались занадто повільно. Тому розвиток книгодрукування на Львівщині був лише питанням часу.