Історія появи стародруків виданих у Києво-Печерській лаврі
Розвиток друкарства на Україні тісно пов'язаний з ім'ям російського першодрукаря Івана Федорова, який заснував у Львові в 1573 році першу друкарню на Україні. У Львівській друкарні видан перший у східних слов'ян підручник - "Буквар", а також книга "Апостол" 1574 року, яка знаходиться в зібранні заповідника. Федоров ретельно вивчав та широко використовував для прикраси своїх видань багаті художні досягнення українського народу в образотворчому та декоративно-прикладному мистецтві.
Діяльність Івана Федорова мала велике суспільно-політичне значення, вона послужила поштовхом до розвитку друкарської справи і в інших містах України. Наприкінці XVI століття створюються друкарні у містах:
- Стрятин,
- Крилос,
- Унев,
- Дерман.
У 1615 році видатний просвітник, архімандрит Єлисей Плетенецький організовує у Києво-Печерському монастирі друкарню, що проіснувала понад 300 років. Саме тут народились рідкісні стародруки Києво-Печерської лаври, які дуже цінні у наш час. З метою зміцнення православ'я навколо Лаврської друкарні об'єдналися видатні антиуніати, що видавали полемічні твори, спрямовані проти унії та католицької експансії, та зіграли позитивну роль у боротьбі українського народу проти феодально-католицького гніту польських панів.
Антикварні стародруки Києво-Печерської лаври
Крім богословської літератури, тут видавалися книги світського характеру: букварі, календарі, праці з історії тощо. Книги друкувалися церковнослов'янською, польською, німецькою, українською та російською мовами. Популярності видань сприяло в першу чергу те, що більшість книг друкувалася близькою до розмовної українською мовою, а також їх висока поліграфічна якість та прекрасне художнє оформлення.
У підтвердження цього можна назвати цілий ряд оригінальних стародруків Києво-Печерської лаври. Серед них - "Бесіди Іоанна Златоуста на 14 послань апостола Павла" 1623 року. Титульний лист видання прикрашений гравюрою, в нижній частині якої вміщено зображення Успенського собору Києво-Печерського монастиря, входи у ближні та далекі печери.
У 1636 році для роботи у Лаврській друкарні був запрошений один з найпопулярніших та найбільш плідних граверів-ксилографів, відомий під ім'ям Ілля. Його роботами ілюструвалися видання "Патерика Печерського "1661 та 1678 років, "Требник" 1646 року, "Євангеліє" 1697 року.
Де придбати раритетні стародруки Києво-Печерської лаври?
Книги друкарні Києво-Печерської Лаври користувалися великою популярністю, тому що велика увага приділялася не тільки поліграфічній частині, а й вишуканому зовнішньому оформленню. Об'ємні, великого формату видання (Євангелія, Біблії, церковні службові книги) оформлялися в оксамитові, парчеві палітурки та металеві оклади. Сьогодні ви можете доторкнутися до історії та придбати такі видання у галереї Y2 Antique House.