Мінеї Києво-Печерської лаври 1750

Колекція стародрукованих міней

Y2 Antique House зібрав особливу колекцію у рубриці філософсько-релігійних стародруків. Мінея — це особливий різновид церковнослужбових текстів, своєрідний церковний календар. Стародруковані мінеї видавали окремо для кожного місяця і зазначали у них чітко фіксовані у календарі дати релігійних свят.
Тексти старовинних міней мали на меті дати чіткі директиви для церковних обрядів, навчити усім тонкощам молитви та ведення правильного образу життя. Окрім того в мінеях можна знайти богословні тексти з повчаннями, настановами, філософськими роздумами та проповідями.

Різновиди міней та їх призначення

Існує декілька різновидів старих міней:

  • місячна (служебна) мінея
  • четьї-мінеї (для читання у келіях або вдома)
  • святкова мінея (до найбільших православних свят, вибраних з мінеї місячної)
  • загальна мінея (опис служб ликам святих)

Кожен з цих форматів має свою окрему функцію і використовувався у специфічних ситуаціях. Святкові мінеї були скороченими варіантами звичайних місячних міней. А загальні мінеї використовувались, коли інших під рукою не було.

Особливості процесу створення рідкісних міней

Для виготовлення у старовинних друкарнях використовували кириличний шрифт, як і для більшості друкованої церковної літератури. Однак особливої уваги заслуговує не техніка виконання гравюр чи літер, а сам папір, який використовувався майстрами.
Типовою ознакою старовинної мінеї можна назвати папір верже — особливий за технологією виробництва матеріал. Його робили на основі волокна з лляної тканини, обробленої певним чином та просушеної на спеціальних фактурних листах. Нерівній поверхні цих листів папір завдячує своїй формі. На світло він має красивий візерунок з поперечних смуг. Такий папір прикрашався в особливих випадках філігранню з зображенням звичайних візерунків або гербів роду, що замовив друк книги. На світлі аркуш паперу виглядає так, ніби на ньому є водяний знак. Такі рідкісні стародруковані мінеї коштують більше, оскільки їх не так багато — технологія була не з дешевих і використовували її не часто.


Copyrights © 2021 Y2 Antique House, Усі права захищені.