Рукописна книга

Скарби нації: Найдавніші рукописні книги України

На початку свого існування книги були предметом розкоші у світському житті та сакральним, священним об’єктом у житті духовному. До винайдення перших друкарських станків та технологій, що спрощували б створення нових книг, їх створювали вручну, виводячи чорнилами і фарбами кожну лінію та кожен завиток.
Це була надзвичайно кропітка праця, яка диктувала особливі вимоги до майстрів. Тому зазвичай книги створювались при церквах та у приватних цехах заможних людей, які могли дозволити собі найняти високоосвічених на той час людей з мистецьким хистом. Старовинні рукописні книги унікальні - неможливо знайти двох однакових в усьому світі.
Найчастіше переписували саме книги релігійні та філософські, життя святих, історичні події. Ще з часів Київської Русі майстри почали формувати власний, притаманний лише нашим рідкісним рукописним книгам стиль та шарм.

Особливості експонатів колекції старовинних рукописних книг

На теренах сучасної України при храмах та монастирях зародився власний автентичний стиль та техніка виконання перепису книг.
Для антикварних рукописних книг України характерними рисами є:

  • використання пігменту на основі так званого чорнильного горіха
  • церковнослов’янська мова
  • графіка або іншими словами особливі шрифти письма: в’язь, устав, півустав, скоропис
  • текст у два або стовпець в залежності від розміру книги
  • недотримання однакової довжини рядків (створення за рахунок розміру тексту ефекту овалу або трикутника на кінцевих сторінках)

Більшість технік, як структура та розташування тексту на сторінці, руські майстри запозичили у своїх візантійських колег, адаптувавши під свої потреби та додавши свого бачення та художніх засобів. Текст на сторінках прикрашався зазвичай орнаментальними зображеннями рослинного типу.

Яскраві кольори в оформленні рукописної староруської книги

Традиційно книги не були монохромними, вони прикрашалися яскравими фарбами, оздоблювались дорогоцінними металами та дорогою тканиною. Для прикрашання тексту та створення за допомогою кольору певного ритму читання використовувались червоні ініціали, окремі літери та навіть цілі рядки. Церковні тексти мають читатись з особливою ритмо-мелодикою, з чітко поставленими акцентами , наголосами та придихами. Таким цікавим способом при переписі книги майстри залишали зручну інструкцію для тих, хто користуватиметься книгою далі.
І це далеко не усі тонкощі та секрети, якими сповнена наша унікальна колекція.


Copyrights © 2021 Y2 Antique House, Усі права захищені.